PATA speciālisti: trīs soļi terases izbūvei

2023-03-27 15:40:00

Kristaps Grabovskis, PATA kokmateriālu veikalu ķēdes vecākais pārdevējs

Pavasaris ir īstais laiks, lai parūpētos par terases izbūvi. Terase ir lielisks veids, kā mājoklim pievienot izmantojamu āra telpu. Neatkarīgi no tā, vai vēlies vietu, kur izklaidēt viesus, vai vienkārši atpūsties svaigā gaisā, terase var būt vērtīgs papildinājums īpašumam. 

Terases vietas sagatavošana 

Pirms esi sācis būvēt terasi, izvēlies tai piemērotu vietu, nosaki tās lielumu un formu. Ja terasi plāno būvēt uz cietas virsmas, piemēram, bruģa, tad pamatam nepieciešams izmantot regulējamus terases balstus, bet, ja terases būvniecība notiks uz mīkstas zemes, tad pamatam būs jāizvēlas skrūvpāļi. Skrūvpāļi vai terases balsti ir jāizvieto apmēram ar metra līdz pusotra metra atstarpi citam no cita. Svarīgi atcerēties, ka viens no galvenajiem priekšnoteikumiem kvalitatīvai terases būvniecībai ir tās pamata izlīmeņošana.

Terases rāmja izveide

Nākamais solis pēc pamata sagatavošanas ir rāmja izveide. Tam izmanto lāgas jeb brusas, kuras pieskrūvē pie pamata. Lāgu savstarpējais attālums ir atkarīgs no terases dēļu biezuma – jo biezāki dēļi, jo terases rāmja lāgojums var būt platāks. Atstatums starp lāgām, ko iesakām, ir vidēji 50 cm. Te svarīgi atcerēties, ka labāk izmantot jau kalibrētu jeb ēvelētu materiālu, kas ļaus pamatu rāmi ātrāk izveidot precīzu izmēros un izlīmeņotu. Terases rāmja materiālu noteikti iesakām izmantot impregnētu, jo tas ievērojami paildzinās terases kalpošanas laiku.   

Terases dēļu izvietošana

Kad karkass ir izveidots, var ķerties pie terases dēļu izvietošanas. Īpaša nozīme ir jāpievērš terases dēļu izvēlei. Klientu vidū ļoti pieprasīti ir priedes terases dēļi. PATA klienti izvēlas arī termo terases dēļus, kas ir īpaši izturīgi pret laika apstākļiem, kā arī saulē neuzkarst. Izvietojot terases dēļus, svarīgi pārliecināties, ka starp dēļiem ir atstāta 5–8 mm atstarpe drenāžai. Pēdējais solis terases būvniecībā ir terases rāmja izveidošana ap pašu terasi, lai nosegtu rāmi (karkasu). Nepieciešamais dēļu apjoms ir atkarīgs no terases augstuma, taču visbiežāk tie būs 2–3 dēļi.

Stiprinājumi un citi papildelementi

Noteikti nedrīkst aizmirst par kvalitatīvu stiprinājumu izmantošanu terases izbūvē, jo tāds “sīkums” kā nekvalitatīvas skrūves var gan sagādāt vilšanos par pašu terasi, gan radīt neplānotus papildu izdevumus to trūkumu novēršanā. PATA klientiem arī pie vienkāršāku terases dēļu izvēles iesakām kvalitatīvas – nerūsējošā tērauda skrūves, kvalitatīvi izgatavotus stiprināšanas leņķus un skavas, jo tie ir elementi, kas papildus nodrošinās terases ilgmūžību.

Amortizējošās lentes starp lāgojumu un terases dēli nodrošinās papildu komfortu terases izmantotājiem. Savukārt apstrādes līdzekļu pareiza un regulāra izmantošana nodrošinās to, ka uzbūvētā terase gadu no gada izskatīsies kā tikai vakar radīta.

Nepieciešamo materiālu komplektācija 

Ja neesi pārliecināts, kādi materiāli un cik lielā daudzumā būs vajadzīgi terases izveidei, to viegli vari noskaidrot, konsultējoties ar PATA kokmateriālu veikala speciālistiem. 
Piemēram, 3 x 2 metru terases izveidei būs vajadzīgi šādi materiāli: 

Rūpīgi plānojot un pievēršot uzmanību detaļām, var izveidot skaistu un funkcionālu āra telpu. Strādājot kopā ar PATA kokmateriālu veikala speciālistiem, ikviens pats saviem spēkiem spēs izbūvēt terasi.  

Pata!