Žāvēts

Žāvēts

Lai iegūtu zāģmateriālus ar to tālākai izmantošanai atbilstošu mitruma saturu, uzņēmumi zāģmateriālus žāvē mākslīgi, izmantojot industriālās kaltes, kuru darbības pamatā ir tie paši fizikālie principi, kas nodrošina dabisko žūšanu. Tomēr atšķirībā no saules un vēja, ko cilvēks nekādi nevar regulēt, koksnes kaltēs ir iespējams uzturēt precīzu mikroklimatu, ar datorprogrammas palīdzību kontrolējot gaisa plūsmu, temperatūru un mitrumu un tādā veidā sasniedzot maksimālu žāvēšanas ātrumu. Tas, protams, ir atkarīgs no daudziem faktoriem, no kuriem svarīgākie noteikti ir kokmateriālu izmērs un gala izmantojuma veids.

Nelielas jumta latas vai plānus apdares dēļus līdz 18% mitrumam iespējams izžāvēt trīs diennaktīs, savukārt nesošo konstrukciju brusām process aizņems piecas vai sešas dienas. Ja koksnē nepieciešams sasniegt 10% vai 12% mitrumu, žāvēšanas ilgums pieaug divkārt.

Būvniecībā visplašāk izmantotie koksnes produkti – ārējās apdares dēļi, kā arī jumta un sienu konstrukciju brusas – standartā tiek žāvēti līdz 18% mitrumam, kādu tie ar laiku sasniegtu dabiskā āra vidē. Šādi kokmateriāli visu ekspluatācijas laiku saglabās nemainīgas fizikālās īpašības un izmērus. Iekšdarbiem paredzētos koksnes produktus nepieciešams izžāvēt līdz 12%, citādi tie dabiski turpinās žūt, sarauties un plaisās.

Pata!