PATA speciālisti: pēcapstrāde – svarīgs faktors terases kalpošanas ilgumam

2023-03-27 15:51:00

Agnese Butkāne, PATA kokmateriālu veikala speciāliste

Terases izbūve ir katras ģimenes prieks. Tomēr svarīgi atcerēties - ja vēlies, lai terase kalpotu ilgi un izskatītos glīti, tā regulāri ir jākopj. Mēs dzīvojam klimatiskajos apstākļos, kur koksnes materiāli, ja tie atrodas ārā, prasa papildu apstrādi un aizsardzību. Visvairāk izplatītie faktori, kas var negatīvi ietekmēt terases kalpošanas ilgumu, ir strauja temperatūras maiņa, ilgstoša atrašanās vējā, saulē, lietū, kā arī dažādi insekti un sēnītes.

Terases atjaunošana ar eļļas pārklājumu

Viens no būtiskākajiem terases kopšanas soļiem ir tās regulāra eļļošana koksnes aizsardzībai. Pirmajā gadā eļļošanas darbus var veikt sezonas noslēgumā, rudenī, bet nākamajās sezonās ieteicams tos veikt katras sezonas sākumā. Obligāti tas darāms vismaz pirmās divas trīs sezonas, lai paildzinātu terases kalpošanas ilgumu. PATA piedāvā kvalitatīvas eļļas no somu un austriešu ražotājiem, kuras var izvēlēties gan ar papildu toni, gan bez tā. Eļļa var piešķirt tīkamo krāsu terasei, bet pamatā tā strādās kā aizsardzības mehānisms pret mitrumu un plaisu veidošanos.

Sagatavošanās darbi eļļas uzklāšanai

Ir rūpīgi jāsagatavojas terases atjaunošanas darbiem. Terasi var eļļot tikai labos laika apstākļos, turklāt pašiem terases dēļiem ir jābūt sausiem. Jo aukstāks būs laiks, kad tiek veikti eļļošanas darbi, jo ilgāku laiku prasīs tās nožūšana. Ja eļļošana tiks veikta lietū, uz tās paliks lietus tecēšanas pēdas. Pirms terases eļļošanas tā obligāti ir rūpīgi jānotīra, lai uz terases dēļiem nebūtu putekļu, gružu, kā arī reizēm pat viegli jāpārslīpē, izmantojot slīppapīru.

Terases eļļošana

Terasi eļļo ar otu, apstrādājot vienu dēli pēc otra. Jo tīrāka un sausāka būs terase pirms eļļošanas, jo vieglāk eļļa iesūksies. Eļļošana jāveic vienmērīgi, taču, ja uz virsmas paliek eļļas kārta, tā ar kokvilnas drāniņu ir jānoslauka pēc eļļošanas. Ja tas netiek izdarīts, tad uz terases dēļiem var palikt eļļas traipi. Pēc eļļošanas ieteicams vismaz 6 līdz 12 stundas nestaigāt pa eļļoto virsmu. 

Terases aizsardzības līdzekļi

PATA kokmateriālu veikalos ir ne vien plašs terases dēļu, bet arī tās kopšanas līdzekļu piedāvājums. Ja Tev ir jautājumi par terases būvniecību vai kopšanu, droši nāc uz PATA kokmateriālu veikaliem visā Latvijā – Liepāja, Saldū, Valmierā, Rīgā, Dreiliņos.  

Pata!