Īss ceļvedis ārējās apdares dēļu izvēlē un montāžā

2023-07-21 16:58:00

PATA kokmateriālu veikala profesionāļu ieteikumi

Ir vairāki aspekti, kas būtu jāņem vērā, izvēloties piemērotākos apdares kokmateriālus savai būvniecības iecerei - dēļu biezums, kvalitāte, dēļu savienojuma veids un noteikti arī dēļa izskats jeb profils.

 1. Šaurāki apdares dēļi ar izteiktu profilu būs vairāk piemēroti nelieliem fasādes virsmas laukumiem, jo šķietami padarīs tos gaisīgākus, bet platāks un neuzkrītošāks profils derēs lielāku fasāžu nosegšanai.
 2. Jo biezāki ir koka ārējās apdares dēļi, jo mazāks ir mitruma izraisītās deformācijas risks un ilgāks fasādes kalpošanas laiks. Tāpēc ārējai apdarei rekomendējam izmantot vismaz 18 mm, bet ieteicams - 21 mm biezus apdares dēļus.
 3. Ēkas fasādē praktiskāk būs izmantot dēļus ar smalki zāģētu virsmu, jo tie labāk uzsūks krāsu. Līdz ar to ilgtermiņā būs ar noturīgāku krāsas pārklājumu. Tātad - ilgāk un labāk pasargāti no mitruma un saules. Tāpat arī fasādes krāsas atjaunošanas darbi būs jāveic retāk nekā gludi ēvelētiem dēļiem. 
 4. Ēkas fasādes apdare jāveido tā, lai dēļu apakšējā daļa neatrastos zemei tuvāk par 300 mm.
 5. Dēļu apakšējos galus ieteicams nozāģēt slīpi, lai labāk novadītu lietusūdeni un neļautu tam iesūkties dēļos.
 6. Apakšējai konstrukcijai iesakām izmantot impregnētu latojumu. Tāda pamatne kalpos daudz ilgāk.
 7. Lai nepieļautu dēļu deformēšanos, latojums jāveido ar 250 mm līdz 600 mm lielu soli - atkarībā no dēļu biezuma.
 8. Dēļu piestiprināšanai jāizmanto tikai karsti cinkotās, rūdīta tērauda vai nerūsējošā tērauda naglas vai skrūves. Tas ļaus izvairīties no tik ļoti nevēlamajiem plankumiem uz koksnes, ko rada rūsējošas naglas vai skrūves.
 9. Ja dēļu montāžai izmanto skrūves, tās nevajadzētu skrūvēt pārāk dziļi kokā, lai izvairītos no ūdens iekļūšanas koksnē. Skrūvju galvām jābūt vienā līmenī ar dēļa virsmu.
 10. Populārākie apdares dēļi apšuvumam ir pilnas spundes vai pusspundes dēļi. Ēkas fasādes apšuvumam ieteicamākie ir pusspundes dēļi, kuru biezums nav mazāks par 21 mm. Šādus dēļus mainīgos laikapstākļos ir vieglāk savienot, ja radušās spraugas vai cita deformācija. Savukārt, ja dēļi ir pārāk plāni, pastāv uzbriešanas, saraušanās, ieliekumu vai plaisu veidošanās riski.
 11. Zem koka apdares kā papildu siltumizolācijas materiālu iesakām izmantot minerālvati vai pretvēja, hidroizolācijas membrānas/plēves. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot putuplasta plāksnes (putupolistirolu), jo šis materiāls ir viegli uzliesmojošs. 
Pata!