Ar Thermory uzstādīšanas instrukciju terasei iepazīties ŠEIT.

Terases dēļi ir kļuvuši par arvien pieprasītāku produktu, jo tie ir ļoti ērti un skaisti materiāli terasēm, dārza nojumēm un celiņiem, pirts priekštelpām, verandām un balkoniem.

Pārsvarā terases dēļi ir ar rieviņām vienā vai abās pusēs, kas nodrošina drošu pārvietošanos tajās reizēs, kad dēļi ir slapji. Papildus šīs rieviņas veic pēdu masāžu, kas tiek uzskatīta par ļoti veselīgu.

Terases dēļi var būt izgatavoti no dažādām koku sugām. Latvijā populārākie ir terases dēļi, kuri ir izgatavoti no priedes vai Sibīrijas lapegles koka. Koksnes veida izvēle ir ne tikai vizuālas gaumes jautājums, bet reizēm var būt arī finansiāla rakstura, jo Sibīrijas lapegles terases dēļi var būt pat līdz divām reizēm dārgāki nekā priedes dēļi.

Terases dēļiem ilgus gadus jāatrodas ārā, insektu, lietus, saules un vēja ietekmē, tāpēc uzreiz redzama lielākā atšķirība starp Sibīrijas lapegles un priedes terases dēļiem, respektīvi, koksnes izturība pret apkārtējo vidi. Sibīrijas lapeglei nav nepieciešama īpaša apstrāde un dēļi tāpat ikdienā izskatīsies labi un ilgi saglabās savu vizuālo izskatu. Priedes koka terases dēļiem ir vēlama apstrādāšana augstspiediena impregnēšanā pirms to izvietošanas laukā. Tas nepieciešams tādēļ, lai tie būs pasargāti no apkārtējās vides faktoriem - insektiem, saules un lietus, tādējādi paildzinot priedes koka terases mūžu. Nepieciešams gan uzsvērt, ka pat gadījumā, ja dēļi ir augstspiedienā impregnēti, tos regulāri (reizi 1-2 gados) ir nepieciešams apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem terases dēļiem, jo tādējādi tie ilgāk izskatīsies vizuāli pievilcīgi un kalpos ilgāk kā 10-15 gadus.

Tiek piedāvātas divas impregnēšanas krāsas - zaļā un brūnā. Šis vairāk ir gaumes jautājums, kuru no krāsām izvēlēties, jo koksnes aizsardzības īpašības nemainās atkarībā no krāsas. Vairāku gadu laikā, saules ietekmē apstrādātajiem kokmateriāliem nedaudz mainās tonis uz gaišāku, bet aizsardzību kokam tas nemazina.

Augstspiediena impregnēšanai tiek izmantots videi draudzīgs impregnēšanas šķidrums, kas nesatur arsēnu un hromu. Apstrādātu koksni var izmantot gan ēku būvniecībā, gan āra darbos, pat koka laipām un tiltiem. Impregnēšana nozīmē koksnes izstrādājumu piesūcināšanu ar aizsarglīdzekļiem. Impregnēšana nodrošina to, ka koksnes kalpošanas laiks pieaug vairākās reizēs. Koks ir pasargāts no tādiem potenciālajiem noārdīšanās faktoriem kā puve, pelējuma sēnīte, koksngrauži utt. Turklāt apstrādātai koksnei piemīt spēja pretoties mitrumam, kas savukārt samazina koksnes uzbriešanas un deformēšanās efektus.

Lapegles terases dēļi Priedes terases dēļi (impregnēti brūni)

Ja pienākusi kārta padomāt par mājas fasādes apšuvumu, viens no labākajiem risinājumiem ir koka apdares dēļi.

Mājas seja - fasāde

Pirmais priekšstats par jebkuru ēku rodas, uzlūkojot tās fasādi, tāpēc tai jābūt ne tikai funkcionālai, bet arī jāpriecē ar izskatu. Tajā pašā laikā tai jāsaskan ar apkārtējo vidi un mājas iekšējo noskaņu, tādēļ arvien vairāk cilvēku izvēlas veidot mājas fasādi no dabiskiem materiāliem. Pirmo vietu noteikti ieņem koka apdares dēļi - praktisks, viegls, cilvēkam un videi draudzīgs, bet tajā pašā laikā arī izturīgs materiāls. Tie veido dabisku un omulīgu ēkas dizainu, kā arī palīdz ēkas iekštelpās veidoties pareizam mikroklimatam. Koks ir īpašs arī ar to, ka ļauj projektētājiem plaši variēt ar apdares krāsām vai gluži otrādi - atstāt koka dabisko toni, kas radīs siltuma un viegluma iespaidu.

Latvijā populārākie - egles un priedes dēļi

Apdares dēļi tiek izgatavoti no dažādām koku sugām, Latvijā populārākās ir egle un priede. Lai gan koksnes struktūra abām ir vizuāli diezgan atšķirīga, izturības rādītāji ir ļoti līdzīgi. Priedes dēļi ir nedaudz cietāki par egli un lielākām zaru vietām, savukārt egles - mīkstāki, bet ar smalkākām zaru vietām. Arī iegādes un uzturēšanas izmaksu ziņā egles un priedes apdares dēļi ir līdzvērtīgi, tāpēc grūti noteikt, kuri šobrīd Latvijā ir populārāki. Tas lielākoties atkarīgs tikai no pircēja gaumes.

Lai koka fasāde kalpotu ilgāk, ražotājs nedrīkst taupīt uz materiāla kvalitātes rēķina. Ja dēļi plaisās vai pārsniegs pieļaujamās saraušanās un izplešanās robežas, fasādē radīsies spraugas un lobīsies nost krāsa. Pareizi apstrādājot, koka apdares dēļi izskatu un izturību saglabās ļoti ilgi. Tādēļ apdares dēļiem izmantotie zāģmateriāli tiek rūpnieciski žāvēti - āra darbiem paredzētie līdz 18% (+/-2%) mitrumam, bet iekšdarbiem līdz 12% (+/-2%) mitrumam.

Savienojumu veidi

Atkarībā no savienojuma veida, tiek izdalīti spundes un pusspundes apdares dēļi. Spundes dēļi cits ar citu tiek savienoti ar gropīti un spundi, bet pusspundes dēļi tiek savienoti vienam otru pārklājot. Mājas fasādēm un citiem āra darbiem ieteicamākie ir pusspundes apdares dēļi. Tos pareizi savienojot un nostiprinot, ūdens no dēļiem notek, neiekļūstot savienojuma vietā.

Biežāk izmantotais apšuvuma veids ir tā sauktā vagonka. Apdares dēļi pie vertikāli izveidotu koka latu karkasa tiek likti horizontāli - blīvi blakus cits citam - un stiprinās gropes vietā ar cinkotām skrūvēm vai naglām. Tā kā gropes vietu nosedz nākamais dēlītis, apšuvuma ārpusē naglu vai skrūvju vietas nav redzamas un netraucē, ja sienu pēc tam ir doma apstrādāt un krāsot.

Iekšdarbiem savukārt nav tik striktu prasību - te iespējams izmantot gan spundētos, gan pusspundes koka apdares dēļus, tos pēc izvēles liekot horizontāli vai vertikāli. Mūsdienās bieži izmanto koka apdari tīri dekoratīviem nolūkiem, liekot šaurus koka dēlīšus ar atstarpēm - kā redeles vai žalūzijas, caur tām atstājot redzamu apakšējo sienas apdari.

Daudzi joprojām tic mītam, ka koka apdare ātri deformēsies un bojāsies. Taču šāds maldīgs priekšstats radies nepareizas apdares dēļu ieklāšanas un kopšanas dēļ.

Lai pareizi uzliktu un koptu koka apdares dēļus, jāievēro vairāki nosacījumi:

- Koka apdares dēļi atrodas ārā - saules, lietus, vēja ietekmē. Neaizsargāti tie ātri vien kļūst pelēcīgi, tāpēc, lai pasargātu apdares dēļus no bojāšanās, regulāri jālieto speciāli antiseptiskie koksnes aizsardzības līdzekļi. Rezultātā kvalitatīvi apstrādāta koka fasāde nebūs jāpārkrāso 8-12 gadus. Ļoti svarīgi izvēlēties aizsardzības līdzekli, kas ne tikai nokrāso dēļa virsmu, bet iesūcas dziļāk kokā, pasargājot to no puves un kukaiņu bojājumiem. Papildus var veikt apstrādi ar antipirēniem, kas paredzēti aizsardzībai pret degšanu.

- Āra darbiem vēlams izmantot pusspundes apdares dēļus, iekšdarbiem apdares dēļu savienojuma veids nav tik būtisks.

- Apdares dēļu stiprināšanai jāizvēlas cinkotās skrūves, naglas un stiprinājumi, kas ļauj izvairīties no rūsējoša metāla pleķiem uz koksnes.

- Jāņem vērā, ka zem koka apdares kā papildu siltumizolācijas materiālu drīkst izmatot tikai minerālvati. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot putupolistirolu, jo šis materiāls ir viegli uzliesmojošs.

Spundes dēļu paraugs Pusspundes dēļu paraugs

Plašu egles un priedes koka apdares dēļu klāstu iespējams atrast PATA TIMBER veikalos Rīgā, Liepājā, Dreiliņos, Valmierā un Saldū. Tiek piedāvāti pusspundes un pilnās spundes savienojuma veidi, kā arī vairāku veidu profili - dažādām pircēju vajadzībām, gaumēm un finanšu iespējām. Viens no iecienītākajiem fasādes apdares dēļiem ir tā sauktā guļbūves imitācija - apdares dēļi izskatās pēc guļbūves, bet izveidošanas izmaksas ir ievērojami mazākas nekā īstai guļbūves ēkai. Lai uzturētu nepieciešamo klimatu, veikalā PATA TIMBER ir ierīkota gaisa mitrināšanas sistēma, kas nodrošina kvalitatīvu apdares dēļu uzglabāšanu. 

Raksts tapis sadarbībā ar Paulu Beķeri, žurnāla "Baltijas Koks" izpildredaktoru
Grīdas seguma izvēle ir sarežģīts process, jo jāizvēlas starp ārkārtīgi daudziem grīdas seguma veidiem: masīvkoku, parketu, kavrolīnu, laminātu vai flīzēm.. katram ir savas labās un sliktās īpašības, tomēr telpās, kur tas iespējams, mēs rekomendējam izvēlēties dabīga materiāla - masīvkoka grīdas dēļus.
Koka grīda ir ne tikai dabīgs, silts un elpojošs materiāls, bet arī nemainīga vērtība ikvienā interjerā. Tāpēc arvien vairāk pircēju izvēlas Latvijā gatavotus masīvkoka grīdas dēļus. Populārs ir ne tikai ozola vai oša grīdas segums - to izturības dēļ, bet arī priedes un egles grīdas dēļi - to pievilcīgās cenas dēļ. Kādu sugu izvēlēties ir ne tikai gaumes, bet arī finansiāls jautājums. 
Telpā koks piešķir dabisku mājīguma un siltuma sajūtu. Masīvkoka grīdai piemīt pozitīvas īpašības - materiāls ir ekoloģisks, ar labām siltumizolējošām īpašībām. Cita svarīga koksnes īpašība ir augsta skaņas izolācijas spēja. Tomēr jāņem vērā arī daži koka grīdas dēļu mīnusi - ierobežota nodilumizturība, telpā ar paaugstinātu gaisa mitrumu grīdas dēļi var piebriest, izteikti sausā gaisā - sarauties. Jāatzīmē, ka par masīvkoka dēļiem var nosaukt tos, kas ēvelēti no viena dēļa, nav līmēti ne garumā, ne platumā.
PATA TIMBER veikalos nopērkamie masīvkoka grīdas dēļi tiek ražoti no rūpīgi zāģētiem priedes vai egles dēļiem, kas tālāk tiek īpaši sagatavoti ēvelēšanas procesam. Paši dēļi tiek rūpnieciski žāvēti un rezultātā sasniedz 12% (+/-2%) gala mitrumu. Ēvelējot grīdas dēļiem tiek veidotas kompensācijas rievas, kuras noņem dēlim dabisko spriegumu un neļauj tam izliekties vai deformēties. Grīdas dēļiem tiek iefrēzētas speciālas gropes - spundes, kas nodrošina dēļu savstarpēju sasaisti. Ja dēļi cieši piekļaujas viens otram, spraugās starp tiem neuzkrājas netīrumi.
Grīdas dēļi var būt dažāda biezuma un platuma. Gala izvēlei visbiežāk darbojas princips - mazās telpās likt šaurākus dēļus, bet lielākās - vizuāli labāk piemēroti būtu plati. Zaru vietas dēļos grīdu padarīs raibāku, dzīvāku un arī izskatā dabiskāku.

Grīdas dēļu ieklāšana

Grīdas dēļus vēlams montēt pēc tam, kad visi „mitrākie” (betonēšana, krāsošana u.tml.) remonta darbi jau aiz muguras. Dēļi vismaz pāris dienas jānotur telpā, kur plānots ieklāt grīdu, lai grīdas dēļi aprod ar telpas mikroklimatu. Temperatūrai telpā vajadzētu būt aptuveni 20° C.

Visbiežāk priedes grīdas dēļu biezums svārstās no 18 līdz 45 mm, tāpēc to ieklāšana uz lāgām nesagādā nekādas problēmas. Tikai jāievēro, ka lāgām jābūt taisnām, stabilām un sausām. Plānākus dēļus ir paredzēts ieklāt uz jau sagatavotas, tā sauktās melnās grīdas, ko parasti veido no finiera vai OSB plātnes.

Ļoti būtiski ievērot pareizu koka grīdas dēļu ieklāšanu, jo tas ietekmēs gala rezultāta kvalitāti. Svarīgi ievērot klāšanas virzienu - labāk izskatīsies gaismas krišanas virzienā klāti dēļi, turklāt tādā veidā tiek samazināts šuvju skaits telpā. Ļoti būtiski atstāt kompensācijas spraugu pa grīdas perimetru gar sienu, ko vēlāk nosedz ar grīdlīstēm.

Grīdas dēļus neiesaka izmantot apsildāmām grīdām, kā arī telpās ar tiešu ūdens klātbūtni.

Aizsardzība - kopšana

Mājas apstākļos laka vai eļļa ir pietiekams aizsargslānis. Veikalos PATA TIMBER tiek ieteiktas un piedāvātas arī lakas un eļļas grīdas seguma aizsardzībai un kopšanai.

Lakotas grīdas priekšrocība ir vieglāka tās kopšana un palielināta izturība pret dēļa nodilumu. Savukārt, lakotas grīdas mīnuss ir tas, ja būs nepieciešama aizsargslāņa atjaunošana, būs jāpārlako grīda visā telpā. Laka būs jāatjauno vidēji reizi piecos gados.

Eļļas izmantošanas lielākā priekšrocība slēpjas faktā, ka tā dziļi iesūcas koksnē, sargājot to ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Dēļu apstrādē izmantojot eļļu, tiek saglabāts koka dabiskums, izcelta šķiedra un struktūra. Taču jāatceras - eļļas aizsargkārtu reizi gadā vēlams atjaunot ar speciālu līdzekli.

Ja grīdā radies iespiedums, grīdas dēļus iespējams atjaunot, tos slīpējot un lakojot vai eļļojot vēlreiz.

Lai koka grīda kalpotu ilgi, jāievēro tās kopšana. Priedes koka grīdas dēļi ir dabīgi, līdz ar to jutīgi pret mitrumu un temperatūras svārstībām. Ikdienas kopšana visām grīdām ir aptuveni vienāda - regulāri jāuzslauka putekļi ar slotu, mitru (nevis slapju) drānu grīdas uzkopšanai vai putekļsūcēju.

PATA TIMBER veikalos Rīgā, Dreiliņos, Valmierā, Saldū un Liepājā tiek piedāvāts plašs grīdas dēļu klāsts, kas pieejams gan uz vietas veikalos, gan pēc klienta pieprasījuma (uz pasūtījumu). Bez tam mūsu pieredzējušie pārdevēji vienmēr priecāsies sniegt konsultācijas par grīdas dēļiem, ieteiks Jūsu gadījumam vislabāko izvēli un sniegs vislabāko materiāla, kvalitātes un cenas piedāvājumu.

Mūsdienās daudzi ir aizmirsuši par pirts dziednieciskajām un relaksējošajām īpašībām, taču, ir vērts ļauties latviskam pērienam, kas atgriezīs veselību un uzmundrinās. Lai pēršanās pirtī dāvātu patiesu labsajūtu un nekaitētu veselībai, svarīgi lai tā būtu pareizi izbūvēta un atbilstu labākajiem standartiem.

Pirts izsenis ir viens no labākajiem paņēmieniem dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai, tāpēc jau austrumu gudrie runājuši, ka vīrietim pirts rituāls var dot desmit labsajūtas priekšrocības: prāta skaidrību, svaigumu, možumu, veselību, spēku, skaistumu, jaunību, tīrību, patīkamu ādas krāsu un skaistu sieviešu uzmanību.

Iedarbība uz veselību

Lielākais pirtī iešanas ieguvums ir tas, ka pēršanās, pateicoties aukstā un karstā gaisa kontrastam stimulē imunitāti un norūda. Tāpat karsēšanās trenē sirds un asinsvadu sistēmu, jo pirts rituāls pielīdzināms fiziskai slodzei. Pirts ir pirmā vieta, kur atbrīvoties no pirmajiem saaukstēšanās simptomiem un apstādināt elpceļu slimību attīstību. Pirts apmeklēšana noteikti palīdz atvieglot hroniskas urīnizvadsistēmu slimības, jo svīstot no organisma tiek izvadītas šlakvielas, sāļi – ķermenis attīrās. Izmantojot ārstniecības augu klāstu un dažādus augu preparātus, karsēšanos var padarīt arī dezinficējošu.

Pirtī nevajadzētu karsēties, ja ir augsts asinsspiediens, nesen pārdzīvots infarkts, moka ādas slimības, kā arī, ja ir akkūtas slimības un iekaisumi, jo karstums saasinās jau esošo kaiti, tāpēc sākt domāt par pēršanos un karsēšanos pirtī var tad, kad jau sākas rehabilitācija.

Apses un melnalkšņa apdares dēļi

Tā kā pirtī attīrās ne vien miesa, bet arī veldzējas dvēsele, svarīga ir pirts iekšējās apdares un lāvas dēļu izvēle. Pirts iekšējai apdarei ir ieteicams izmantot lapu koku materiālus. Vispopulārākie no sugu veidiem, kurus izmanto kā pirts apdares materiālus, ir apse un melnalksnis. Šo sugu materiāli ir iegādājami arī Pata kokmateriāli veikalos Rīgā, Liepājā un Saldū. Izmantojot iepriekš minēto sugu veidus, pirts nekad nebūs sūra un tai piemitīs ārstnieciskas īpašības, jo šīs koku sugas izdala fitoncīdus, kuri veidojušies kokiem augot mitrā, skābā vidē. Melnalksnis ir bioenerģijas avots, kas cilvēkam uzlabo garīgo un fizisko veselību, bet ar apses koku izšūta pirts cilvēkus atbrīvos no negatīvās un liekās enerģijas. Tieši tādēļ pirts telpā jeb pērtuvē ir ieteicams izmantot abas koku sugas vienlaikus.

Pirts apdarē nav ieteicams izmantot skuju koku apdares materiālus, jo karstā gaisa dēļ no tiem var sākt tecēt sveķi un tas var radīt diskomfortu. Vienīgais izņēmums ir griestu daļa, kas atrodas virs pirts krāsniņas akmeņiem – to droši var apšūt ar priedes koka apdares dēļiem, kas dos patīkamu, veselīgu aromātu.

Pareiza pirts izbūve

Runājot par pirts apdares dēļu ieklāšanu, izbūvējot pirti, dēlīšus ieteicams novietot vertikāli, jo tad tie labāk vēdināsies. Dēlīšu stiprināšanai pie latojuma (latojums jāveido ar 50 līdz 60 centimetru atstarpēm) jāizmanto speciālas skaviņas, jo tā ir iespējams izvairīties no dēlīšu mehāniskas bojāšanās, kā arī dot iespēju dēļiem brīvi staigāt lielās gaisa temperatūras svārstībās pērtuvē.

Lāvu ieteicams izbūvēt ar vienu vai diviem pakāpieniem – vienlaidus vai stūrī divdaļīgu. Lāvas mēdz izbūvēt ar slēgtu vai atvērtu priekšējo daļu. Vaļēja priekšējā daļa ļaus labāk pirtij vēdināties un būs vieglāk kopjama. Ieteicamais augstums augšējai lāvai ir aptuveni 1,10 metri līdz griestiem. Papildu efektu pērtuvē var panāk, izmantojot dažādus gaismas elementus, kas apspīdot lāvas dēļus, radīs īpašu noskaņu.

Būvējot pirti, nedrīkst aizmirst par ventilāciju, tāpēc pirtij ir jābūt aprīkotai ar regulējamām gaisa lūkām. Vienai ienākošajai būtu vēlams atrasties apakšā pie krāsniņas un divām izejošajām pretējā stūrī – gan augšā, gan apakšā. Tas nodrošinās svaigā gaisa cirkulāciju pirts izmantošanas laikā, kā arī pēc tam. Lai panāktu pilnīgu pirts efektu, pēršanās procesā iesaka izmantot dažādu koku pirts slotas, kā arī dažādas speciāli pirts procedūrām paredzētas ķermeņa maskas. PATA TIMBER komanda novēl iegūt labu omu un veselu garu, apmeklējot pirti!

NODERĪGI!

PATA TIMBER veikalos var iegādāties:

- apses, melnalkšņa un bērza pirts lāvas un apdares dēļus;

- apses un melnalkšņa pirts stūra līstes;

- dažādus pirts dizaina elementus – lūku dekorācijas, paliktņus sēdēšanai u.c.;

- metāla skavas pirts apdares dēļu stiprināšanai;

- konsultācijas materiālu izvēlē.

Raksts tapis sadarbībā ar Paulu Beķeri, žurnāla "Baltijas Koks" izpildredaktoru
Kopējais koksnes izmantošanas apjoms pasaules būvniecības nozarē ar katru gadu palielinās: aizvien vairāk cilvēku saprot – koks ir dabisks, atjaunojams materiāls ar ārkārtīgi plašu izmantojumu un izcilām fizikālajām īpašībām. Turklāt koksnes izmantošana atbilst stingrākajiem ilgtspējas, ekoloģijas un energoefektivitātes standartiem. Diemžēl Latvijā, lai gan valsts koksnes produktu eksports ir tuvu diviem miljardiem eiro, mēs paši koku būvniecībā izmantojam salīdzinoši maz. Rezultātā vidusmēra patērētāju un pat daudzu būvniecības nozares profesionāļu zināšanas par koksni un tās kvalitātes kritērijiem ir zemas un, izvēloties būvmateriālus, lielākoties nākas uzticēties tirgotāju godaprātam. Vienīgā problēma – lielie Latvijas kokapstrādes uzņēmumi savu produkciju galvenokārt ražo eksportam, tāpēc pircējiem bieži vien jāsamierinās ar mazāko zāģētavu ražojumiem, kam nereti ir visai apšaubāma kvalitāte. Viegli novērtējamie parametri – virsmas vizuālais izskats un ģeometrisko izmēru precizitāte – vēl sākotnēji atbilst norādītajai produkta specifikācijai, bet mitruma saturs koksnē lielākoties ir stipri augstāks par pieļaujamo, lai gan tieši tas lielā mērā nosaka produkta izturību un ilgmūžību. Galvenais iemesls – liela daļa koksnes produktu tirgotāju dabiski apžuvušus zāģmateriālus cenšas uzdot par žāvētiem, lai gan starp industriāli apstrādātiem un saulē pāris nedēļas pastāvējušiem dēļiem ir milzīga kvalitātes atšķirība. Lai grīdā iebūvēts dēlis vai jumta koka konstrukcija kalpotu maksimāli ilgi, šo atšķirību vajadzētu zināt un izprast ikvienam koksnes produktu lietotājam.

Kāpēc žāvēšana ir svarīga?

Jebkurš mežā iegūts baļķis un no tā izgatavots zāģmateriāls satur dabisko mitrumu robežās no 50 līdz 100%. Žūstot koksne pirmo zaudē profesionālajā valodā tā saukto brīvo mitrumu, tāpēc vizuālas pārmaiņas nav novērojamas. Taču, mitruma līmenim sasniedzot apmēram 30%, no koksnes šūnām sāk izdalīties ūdens, un šai procesā kokmateriāli savus ģeometriskos izmērus maina. Rezultātā, iebūvējot ēkā mitru dēli vai brusu, žūstot tā neglābjami saraujas, plaisā un vērpjas, turklāt visai ātri parādās pirmās zilējuma un trupes pazīmes, tādēļ konstrukcijas mūžs vairākas reizes samazinās un tā ātri kļūst nestabila vai pat bīstama.

Lai to novērstu, nepieciešams izmantot žāvētus kokmateriālus, kuros panākts līdzsvara mitrums, kas atbilst vidējam apkārtējā gaisa mitrumam tiem paredzētajā izmantošanas vietā.

Būvniecībā visplašāk izmantotie koksnes produkti – ārējā apšuvuma dēļi, kā arī jumta un sienu konstrukciju brusas standartā tiek žāvēti līdz 18% mitrumam, kādu tie ar laiku sasniegtu dabiskā āra vidē. Šādi kokmateriāli visu ekspluatācijas laiku saglabās nemainīgas fizikālās īpašības un izmērus. Iekšdarbiem paredzētos koksnes produktus nepieciešams izžāvēt līdz 12%, pretējā gadījumā tie dabiski turpinās sarauties un plaisās, savukārt mēbeļu ražošanā tiek izmantota koksne ar 10% un pat 8% mitruma saturu.

Te gan ir svarīgi saprast, ka nav nekāda nepieciešamība izmantot sausākus materiālus tur, kur tie nav paredzēti – ar laiku mitruma līmenis koksnē apkārtējās vides ietekmē tik un tā paaugstināsies un materiāli piebriedīs.

Kā pareizi izžāvēt?

To, ka sausas koksnes mehāniskās īpašības ir labākas un ģeometriskā noturība daudz augstāka, cilvēki saprata ļoti sen, tāpēc kokmateriālu dabiskā žāvēšana izmantota jau tūkstošiem gadu. Process ir ārkārtīgi vienkāršs un cilvēka iejaukšanos neprasa – gaiss, cirkulējot caur kokmateriālu krautni, piesaista mitrumu no koksnes; savu artavu žūšanas procesā iegulda arī saule. Teorētiski šādi iespējams panākt arī būvniecībā nepieciešamo 18% mitruma saturu. Taču tas, visticamāk, prasītu vairākus gadus, un neviens uzņēmējs nav gatavs iesaldēt līdzekļus kokmateriālu krautnē uz tik ilgu laiku. Tāpēc praksē dabiskajai žūšanai parasti tiek veltītas vien pāris nedēļas, kuru laikā atkarībā no izmēriem, kā arī saules un vēja intensitātes kokmateriāli labākajā gadījumā sasniedz 24–25% mitruma saturu. Ņemot vērā, ka sausu un saulainu dienu Latvijā nemaz nav tik daudz, lielā daļā zāģmateriālu tirdzniecības plaču mitruma saturs produkcijā pārsniedz 30%.

Lai iegūtu izmantošanas mērķim precīzi atbilstošu mitruma saturu, kas ārvalstu tirgos ir pašsaprotama prasība, eksporta uzņēmumi kokmateriālus žāvē mākslīgi, izmantojot industriālās kaltes, kuru darbības pamatā ir tie paši fizikālie principi, kas nodrošina dabisko žūšanu. Vienīgi, atšķirībā no saules un vēja, ko cilvēks nekādi nevar regulēt, koksnes kaltēs, ar datorprogrammu palīdzību kontrolējot gaisa plūsmu, temperatūru un mitrumu, iespējams uzturēt ārkārtīgi precīzu mikroklimatu, tādā veidā iegūstot maksimālu žāvēšanas ātrumu. Tas, protams, ir atkarīgs no daudziem faktoriem, no kuriem svarīgākie noteikti ir kokmateriālu izmērs un gala izmantojuma veids. Piemēram, nelielas jumta latas vai plānus apdares dēļus līdz 18% mitrumam iespējams izžāvēt trīs diennaktīs, savukārt nesošo konstrukciju brusām process aizņems piecas vai sešas dienas. Ja koksnē nepieciešams sasniegt 10% vai 12% mitrumu, žāvēšanas laiks dubultojas.

Industriālās žāvēšanas metodes

Skuju koku kokmateriālu žāvēšanā visā pasaulē un arī Latvijā tiek izmantotas divu veidu koksnes kaltes. Senākās un visplašāk lietotās ir cikliskās darbības iekārtas, kuru pamatā ir metāla žāvējamā kamera ar 50–300 m3 koksnes ietilpību un datorizēts vadības panelis. Ar starplikām atdalītu kokmateriālu krautne tiek ievietota kamerā, izžāvēta, izņemta – un procesu var atkārtot ar nākamo partiju. Taču pēdējā laikā aizvien plašāk izplatītas ir nepārtrauktās darbības žāvētavas, kas sastāv no gara tuneļa ar dažāda režīma mikroklimatu, caur kuru pa konveijeru lēnām virzās kokmateriāli, pie izejas sasniedzot vēlamo mitruma saturu.

Abos gadījumos vienmērīgu gaisa plūsmu nodrošina ventilatori, temperatūru regulē sildelementi, ko lielākajā daļā zāģētavu darbina ar kokapstrādes atlikumiem kurināms apkures katls, savukārt mitruma līmenis tiek regulēts, sauso gaisu ņemot no āra, bet mitrāku radot ar ūdens izsmidzinātāju palīdzību.

"Ciklisko kameru priekšrocība ir uzņēmuma ražošanas elastība – katrā žāvēšanas ciklā iespējams apstrādāt cita izmēra materiālu, izmantojot cita veida mikroklimata režīmu. Izmaksas šāda vaida žāvēšanai gan ir lielākas, jo energoefektivitāte nav tik augsta un iekraušanas, izkraušanas laikā rodas dīkstāves,» par atšķirībām starp abām žāvēšanas metodēm stāsta kokapstrādes uzņēmuma PATA AB ražošanas direktors Nils Kazaks – profesionālis ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi nozarē. «Savukārt nepārtrauktās darbības žāvētavu lielākais pluss ir tieši kokmateriālu vienmērīgā plūsma, kas maksimāli samazina ražošanas izmaksas un atvieglo loģistiku. Lielākais mīnuss – nav elastības, jo garā tuneļa mikroklimats ir noregulēts tā, lai noteiktā ātrumā līdz noteiktajam mitruma saturam izžāvētu kāda konkrēta izmēra zāģmateriālus. Pārstatīšanas process šajā gadījumā ir ilgs un neizdevīgs."

Šķirošana un kvalitātes klases

Tā kā industriāli žāvē neapstrādātus zāģmateriālus, tos pirms tālākas garināšanas, ēvelēšanas, profilēšanas vai kalibrēšanas nepieciešams izšķirot, jo koksnes bojājumi, galvenokārt plaisas, var rasties arī žāvēšanas procesā. Tikai katru kokmateriālu atsevišķi rūpīgi apskatot, tos iespējams sadalīt pa kvalitātes klasēm, tādā veidā nodrošinot uzņēmumam maksimālu lietderīgo iznākumu, savukārt gala patērētājam – konkrētajam lietojuma mērķim atbilstošāko koksnes produktu.

Latvijā izmantoto priedes un egles zāģmateriālu vizuālās šķirošanas pamatā ir Ziemeļvalstīs lietotā sistēma, kurā materiāli tiek iedalīti A, B, C un D pamatklasē, savukārt augstākā kvalitātes klase A iedalās četrās apakšgrupās. Galvenie šķirošanas kritēriji ir zarainums, plaisas, nobrāzumi, mehāniskie bojājumi, lokmalas, sveķu kabatas, kaitēkļu bojājumi, šķiedru slīpums, trupe un dažādi formas defekti. Savukārt atbilstoši Eiropas Savienības standartam, veicot stiprības pārbaudi, zāģmateriāliem tiek piešķirta viena no sešām stiprības klasēm – C14, C16, C18, C22, C24 vai C27.

Kā izvēlēties atbilstošus kokmateriālus?

Pirmais kritērijs noteikti ir cena. Ņemot vērā lielās investīcijas, kas jāiegulda industriālajās koksnes kaltēs, mākslīgi žāvēti zāģmateriāli būs nedaudz dārgāki par dabiski žuvušajiem. Taču šo cenas starpību vajadzētu uztvert kā pašsaprotamu, jo arī kūpināta gaļa kilogramā maksā vairāk nekā jēla, bet, vēloties pagatavot garšīgas sviestmaizes, neviens taču nepērk apkaltušu kakla karbonādi tikai tāpēc, ka tā ir lētāka.

Otrkārt, pat ja tirgotājs apgalvo, ka zāģmateriāli ir žāvēti mākslīgi, ļoti bieži tā nemaz nav, tāpēc nespriediet pēc saulē apžuvušās krautnes pirmās kārtas kvalitātes, bet palūdziet paku nedaudz atkrāmēt, lai pārliecinātos, ka dēļi ir sausi arī vidusdaļā. Ņemot vērā, ka arī šajā gadījumā pēc taustes ne vienmēr būs iespējams objektīvi spriest par mitruma saturu koksnē, katrā kokmateriālu veikalā, kas ir drošs par savas preces kvalitāti, vajadzētu būt brīvi pieejamam mitruma mērītājam. Pagaidām gan viena no retajām tirdzniecības vietām, kur tas tiešām atrodams, ir PATA Kokmateriāli mazumtirdzniecības veikalu tīkls. Ņemot vērā, ka PATA AB ir viens no lielākajiem mežizstrādes, koksnes resursu loģistikas un kokmateriālu ražošanas uzņēmumiem Baltijas valstīs, savos veikalos tas piedāvā to pašu produkciju, kas nonāk eksporta tirgos. Protams, ja kokmateriāli regulāri jāiegādājas dažādās vietās, vēlams ar mitruma mērītāju nodrošināties pašam, vienīgi jāatceras, ka līdzīgi kā ar alkometriem lētākie var nebūt visai precīzi.

Visbeidzot – iegādājieties lietojuma veidam atbilstošas kvalitātes klases kokmateriālus. Ievērojot šos vienkāršos pamatprincipus, risks «iegrābties» būs daudz mazāks, un jūs iegūsiet koksnes produktus ar daudz ilgāku kalpošanas laiku un augstākiem izturības rādītājiem.

Pirms izvēlies, noskaidro patieso cenu un kvalitāti
Kokmateriālu tirdzniecībā Latvijā valda sīva konkurence, tāpēc tirgotāji, lai piesaistītu klientus, nereti ķeras pie dažādām viltībām – no manipulācijas ar cenām līdz klajai melošanai par preces kvalitāti. Lai veikala apmeklējums nesagādātu vilšanos, esam apkopojuši dažus piemērus, kam noteikti būtu jāpievērš uzmanība iegādājoties kokmateriālus. 

Cena

Nespeciālistam, kurš koksnes produktus iegādājas iespējams pirmo reizi mūžā, par galveno izvēles kritēriju lielākoties kalpo cena. Tas pašsaprotams ir loģiski – mēs katrs vēlamies ietaupīt un nepārmaksāt.

Vienkāršākā viltība – liela daļā gadījumu kokmateriālu tirgotāji internetā cenas norāda bez PVN. Savukārt salīdzinot kokmateriālu cenas veikalos vai interneta mājas lapās, uzmanība noteikti jāpievērš arī norādītajām mērvienībām. Šai ziņā lielisks piemērs ir grīdas un apdares dēļi, kam iespējams norādīt gan aktuālo, gan nominālo kvadratūru. Pirmā norāda precīzus dēļa kā izstrādājuma izmērus, bet otrā – nosedzošo platību, neņemot vērā spundējuma vietas. Kam jāpievērš pircējam uzmanība? Godīgs tirgotājs apdares dēļiem cenu norādīts par nominālo kvadratūru, jo Jūs taču vēlaties zināt, cik realitātē būs jāmaksā par konkrētās sienas vai grīdas apdari. Tomēr daudzi pielieto nelielu viltību, un norāda cenu par aktuālo kvadratūru, kas ir par 5-7% zemāka. No vienas puses, nekāda krāpšana nav notikusi, taču pircējam ir jāsaprot, ka šādā gadījumā nepieciešamā materiālu daudzuma aprēķini krietni sarežģījas, jo jāpierēķina klāt tie milimetri, kas zudīs, spundējuma vietās savienojot dēļus. Rezultātā reālās izmaksas par materiāliem izlīdzinās, vai pat ir augstākas, kaut gan aktuālās kvadratūras cena sākotnēji šķitusi izdevīgāka.

Piemērs: Apdares dēlis ar 112mm nosedzošo (A) un 118mm aktuālo (B) platumu PATA TIMBER veikalā, kur cena norādīta par nosedzošos kvadratūru, maksā 8.39 EUR/m2. Cits tirgotājs šim pašam produktam norāda cenu par aktuālo kvadratūru – 7,96 EUR/m2. Liekas izdevīgāk, vai ne? Taču cena par vienu metru konkrētā dēļa tajā daudzumā, kāds pircējam darbu veikšanai patiešām nepieciešams, ir vienāda – 0,94 EUR/m2.

Kā aprēķināt metra cenu?

1 metra cena = viena kvadrātmetra cena x cenā norādītais materiāla platums

1 metra cena = 7.96 x 0.118 = 0.9392 EUR

Kā aprēķināt nosedzošās kvadratūras cenu?

m2 cena = metra cena / materiāla platums, par kuru vēlamies aprēķināt cenu

m2 cena = 0.9392 / 0.112 = 8.39 EUR/m2

Aprēķinot šādā veidā, jāatceras, ka cena tiek norādīta EUR/m2, tādēļ aprēķinos platums jānorāda nevis 112mm, bet 0.112 m.

Apdares dēlis ar pusspundi: nosedzošais platums (A) 135 mm, aktuālais platums (B) 140 mm
Grīdas dēlis: nosedzošais platums (A) 235 mm, aktuālais platums (B) 245 mm

Kvalitāte

Bieži vien kokmateriālu tirgotāji savus klientus maldina arī ar piedāvātās produkcijas kvalitāti. Viena no izplatītākajām metodēm - dabiski apžuvušu zāģmateriālu uzdošana par žāvētiem, lai gan starp industriāli apstrādātiem un saulē pāris nedēļas pastāvējušiem dēļiem ir milzīga kvalitātes atšķirība. Rezultātā, iebūvējot ēkā mitru dēli vai brusu, žūstot tā neglābjami saraujas, plaisā un vērpjas, turklāt visai ātri parādās pirmās zilējuma un trupes pazīmes, tādēļ konstrukcijas mūžs vairākas reizes samazinās un tā ātri kļūst nestabila vai pat bīstama.

Otrs būtisks faktors, kam noteikti jāpievērš uzmanība iegādājoties kokmateriālus izmantošanai ārā, ir apstrāde ar koksnes aizsarglīdzekļiem. Īpaši aktuāli tas ir terases dēļiem, ko iegādājoties, jūs vēlieties, lai tie patiešām kalpotu ilgi. Taču tirgotāji, lai varētu piedāvāt zemāku cenu, nereti no ārpuses ar antiseptiķi apstrādātus dēļus uzdod par impregnētiem. Kvalitātes un ilgmūžības ziņā atšķirība ar augstspiedienā impregnētiem materiāliem ir milzīga. Turklāt, pat, ja norādīts, ka dēlis ir impregnēts, uzmanība jāpievērš impregnēšanas klasei. Terases dēļiem paredzēta impregnēšanas klase 3, kādu savas produkcijas apstrādē izmanto arī PATA TIMBER.

Mūsdienās par efektīvāko uzskatāma vakuuma spiediena impregnēšanas tehnoloģija. Šāda  apstrāde notiek speciālā autoklāvā, kurā noris šādi procesi:

- sākuma vakuums, kas atver koksnes sīkākās poras un maksimāli atsūc mitrumu no tām;

- spiediens (12 bar), kas iespiež aizsarglīdzekli iespējami dziļi koksnē;

- beigu vakuums, kas atsūc lieko šķidrumu no koksnes virsmas.

Impregnēšanas rezultātu var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, koksnes suga, mitrums un pats impregnēšanas process, kas dos attiecīgu kokmateriālu impregnēšanas kvalitāti.